Agenda

Please click HERE for printable version of agenda.

STS Workshop Agenda
Time Event
Tuesday 10/27
1:00 PMWorkshop welcome 
1:00 PM - 1:20 PMScientific motivation for the STSTennant
1:20 PM - 1:40 PM Characteristics of the planned STSHerwig
1:40 PM - 2:00 PM Workshop chargeEskildsen
2:00 PM - 2:30 PM Summary of Soft Matter Grand Challenge WorkshopPincus
2:30 PM - 3:00 PM Summary of Biology Grand Challenge WorkshopTaylor
3:00 PM - 3:30 PM Break 
3:30 PM - 4:00 PM Summary of QCMD Grand Challenge WorkshopBroholm
4:00 PM - 4:30 PM Summary of Materials Grand Challenge WorkshopParise
4:30 PM - 5:30 PMCharge for Wednesday morning breakout sessions 
5:00 PM - 5:15 PMBreakout session preparation (Workshop organizers, program advisory committee and discussion leaders only) 
Wednesday 10/28
8:00 AM - 11:00 AM Breakout sessions: Scientific drivers for the STS 
BiologyMembranes and thin films, structure and dynamics of membrane systems (joint with Soft Matter).
Discussion Leader: David Worcester, University of Missouri
Room C466
BiologyStructure and dynamics of proteins, large complexes, and disordered systems.
Discussion leader: David Cowburn, Yeshiva University
Room C152
Soft MatterColloids, self-assembled surfactants, charged polymers in solution, polymer networks, hydrogels, nanocomposites and hierarchical systems.
Discussion leader: Tonya Kuhl, University of California, Davis
Room AG06
Soft MatterDynamics in soft matter, glasses, gels, transport in soft matter, and active soft matter.
Discussion leader: Yun Liu, NIST Center for Neutron Research and University of Delaware
Room L183
Soft MatterMembranes and thin films, structure and dynamics of membrane systems (joint with Biology).
Discussion leader: David Worcester, University of Missouri
Room C466
Quantum Condensed Matter PhysicsHeterostructured and nanostructured materials.
Discussion leader: Charles Majkrzak, NIST Center for Neutron Research
Room AG05
Quantum Condensed Matter PhysicsBulk functional materials and emergent states of matter #1.
Discussion leader: Raymond Osborn, Argonne National Laboratory
Room C250
Quantum Condensed Matter PhysicsBulk functional materials and emergent states of matter #2.
Discussion leader: Bruce Gaulin, McMaster University
Room C354
Materials, Discovery, Characterization and ApplicationsIn-situ chemical reactions and catalysts.
Discussion leader: Thomas Hansen, Institut Laue Langevin
Iran Thomas Auditorium
Materials, Discovery, Characterization and ApplicationsAdvanced functional materials.
Discussion leader: Tyrel McQueen, Johns Hopkins University
Room C156
Materials, Discovery, Characterization and ApplicationsAdvanced energy materials.
Discussion leader: Angus Wilkinson, Georgia Technical University
Room C464
Materials, Discovery, Characterization and ApplicationsEngineering materials.
Discussion leader: David Jacobson, NIST Center for Neutron Research
Room AG07
   
11:15 AM - 11:45 AMInstrument selection at the ESSAndersen
11:45 AM - 12:00 PM Charge for afternoon sessions 
12:00 PM - 1:30 PM Lunch and Poster Session 
1:30 PM - 5:00 PM Breakout sessions: Instruments and techniques
*each group selects ~2 candidates for first STS instruments*
 
 Powder Diffraction
Discussion leader: Asfhia Huq
Room C354
 Single-crystal diffraction
Discussion leader: Bryan Chakoumakos
Room C152
 SANS
Discussion leader: Volker Urban
Room C156
 Reflectometry
Discussion leader: Gregory Smith
Room L183
 Chopper Spectrometers
Discussion leader: Mark Lumsden
Iran Thomas Auditorium
 High-resolution backscattering and neutron spin-echo
Discussion leader: Eugene Mamontov
Room C250
 Inverse geometry spectrometers for chemical spectroscopy
Discussion leader: Anibal (Timmy) Ramirez-Cuesta
Room C464
 Imaging and engineering diffraction
Discussion leader: Andrew Payzant
Room C466
5:15 PM - 6:00 PM Breakout session outcome evaluation and consolidation (workshop organizers, program advisory committee and discussion leaders only)  
6:00 PM- 8:00 PMDinner with talk from Paul Langan 
Thursday 10/29
8:00 AM - 9:40 AM Summaries of Wednesday afternoon breakout sessionsDiscussion leaders
9:40 AM - 10:00 AM Break 
10:00 AM - 12:00 PM Town hall meeting to select 8-10 initial STS instruments 
12:00 PM - 12:45 PM Formation of instrument advisory teams 
12:45 PM - 1:00 PM Workshop conclusion